Kryoterapia

Kryoterapia je  liečba chladom, ktorá sa využíva pôsobenie tekutého dusíku. Táto metóda je vhodná na liečbu rôznych kožných chorôb.Jedným z najčastejších kožných problémov vhodných na liečbu touto metóu je odstraňovanie vírusových bradavíc. Na aplikáciu tekutého dusíka sa dnes najčastejšie využíva moderný prístroj – Cryopen, ktorý je schopný veľmi presnej aplikácie.

Čo je kryoterapia ?

Kryoterapia je spôsob liečbykožných ochorení využitím pôsobenia extrémne nízkych teplôt. Presne kontrolované množstvo tekutého dusíka je vpravené do malej oblasti kože, kde spôsobuje zmrazenie a následnú smrť cieľových buniek. Týmto spôsobom sa najčastejšie odstraňujú bradavice a iné kožné výrastky. Tekutý dusík je zvyčajne aplikovaný po dobu 10 až 30 sekúnd. Väčšina pacientov pri procedúre pociťuje chlad, zákrok však nie je výrazne nepríjemný.

Aké sú vedľajšie účinky kryoterapie?

Kryoterapia nemusí úplne odstrániť abnormálne bunky. Preto je potrebná kontrola 3 mesiace po zákroku na zhodnotenie, či procedúra bola úspešná. Takisto pri kryoterapii môže výnimočne dôjsť k poškodeniu zdravých buniek. To spôsobí vznikpľuzgierov, ktoré sa však zahoja do 2 týždňov.

Po liečbe…

Po kryoterapii musí byť oblasť, kde bol aplikovný tekutý dusík, udržiavaná v suchu 2 dni. Môže sa vyskytnúť začervenanie alebo opuch v postihnutej oblasti, ktorého veľkosť závisí od lokalizácie a doby pôsobenia tekutého dusíka. Začervenie a opuch zvyčajne trvajú pár dní. Niekedy sa môže objaviť aj pľuzgier podobný ako po popálenine. Vtedy je potrebné kožu udržiavať čistú, prípadne použiť suchý zásyp. Ak sa pľuzgier natoľko zväčší, že spôsobuje potiaže, je možno ho prepichnúť sterilnou ihlou. Chrastička sa vytvorí po pár dňoch a spontánne odpadne do 10 dní.

 

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Kontaktujte nás

Sending

Plastičtí Chirurgové s.r.o © 2018

Log in with your credentials

Forgot your details?