Operácia nosa (Rhinoplastika)

Korektívne operácie nosa patria k jedným z najčastejších a zároveň aj technicky najnáročnejších výkonov v plastickej chirurgii.  Podĺa typu nosa a želania pacienta ide o operáciu mäkkých  častí nosa alebo o operáciu kostenej časti nosa.  Operuje sa v lokánej alebo vcelkovej anestézii, dĺžka zákroku je 1-2 hod podľ a náročnosti nálezu. Po operácii sa na nose nosí malá dlažka približne 14 dní.

Čo je rhinoplastika?

Nos je dominantnou časťou tváre. Tvar nosa je geneticky podmienený. Zmeny v tvare nosa môžu spôsobiť úrazy, operácie, vrodené anomálie. Akékoľvek odchýlky od normálneho tvaru možu narúšať harmóniu tváre, priťahovať prilišnú pozornosť a tým spôsobovať svojmu nositeľovi nemalé komplexy. Rhinoplastika (z gréckeho Rhinos – nos a Plassein – tvarovať) je estetická operácia, pomocou ktorej je možné dosiahnuť úpravu tvaru a veľkosti nosa. Najčastejsie sa v rámci rhinoplastiky vykonáva jeho zmenšenie, prípadne zmenšenie jeho časti (napríklad špičky alebo chrbta nosa), zúženie, alebo repozícia nosa pri jeho vybočení. Zriedkavejšie sa jedna o úpravu nosa zväčšením.

Kto je vhodným kandidátom na rhinoplastiku?

Rhinoplastika sa vykonáva u dospelých žien alebo mužov, pričom je dôležité, že rast skeletu už musí byť ukončený (u dievčat je to po 16-17 roku, u chlapcov o niečo neskôr). Možno k nej pristúpiť z rôznych indikácii ako napr. pri disharmónii tváre spôsobenej tvarom a veľkosťou nosa viditeľnou pri pohľade spredu a z profilu. Kvalitne prevedenou operáciou nosa dosiahneme zmenu výzoru tváre, ktory sa viditeľne zjemní, omladene. Po rhinoplastike vyniknú ostatné črty tváre –oči, ústa, lícne kosti. Operácia je možná v každom veku, najvhodnejšia je od l8 do 40 rokov. Nad 40 rokov postupujeme opatrne a menej radikálne. Úspešne vykonaná rhinoplastika je veľkým prínosom pre estetiku tváre a skvalitnenie života pacienta.

Ako prebieha samotna operacia?

Pred operáciou sa odporúča, okrem základných vyšetrení, prestať užívať lieky spôsobujúce zvýšenú krvácavosť (napr. Acylpyrín) a takisto prestať fajčiť. Operácia prebieha v lokálnej anestéze a tvá približne 1 hodinu. Pre lepšie pochopenie jej priebeh môžeme rozdeliť do niekoľkých krokov.

Krok 1 – Anestézia

Pre zabezpečenie väčšieho komfortu a nebolestivosti sa podávajú lokálne a niekedy aj celkové anestetiká.

Krok 2 – Incízia (rez)

Rhinoplastiku možno vykonávať jednak zatvoreným spôsobom, kedy incízie sú skryté vnútri nosa a nie sú badateľné pri pohľade zvonku. Takisto je ju možné prevádzať otvoreným spôsobom, kedy sa urobí malý rez v oblasti mäkkého tkaniva oddeľujúceho obe nozdry

Krok 3 – Vytvarovanie nosa

Pri rhinosplatike môžeme redukovať alebo zväčšiť časti nosa použitím chrupavky, získanej z iných častí tela. Najčastejšie sa na tento účel používa chrupavka z nosovej priehradky, zriedkavo ušná chrupavka alebo chrupavka získaná z rebra.

Krok 4 – Korekcia deviovanej nosovej priehradky

Ak je priehradka deviovaná, je v tomto kroku vyrovnaná a akékoľvek jej postranné výbežky sú odstránené, aby sa umožnilo voľné dýchanie.

Krok 5 – Uzatvorenie rezu

Po vyformovaní nosa do želaného tvaru sú tkanivá k sebe priblížené a zošité stehmi. Môžu byť takisto urobené pridatné stehy v oblasti prirodzeného zakrivenia nozdier na úpravu ich veľkosti.

Krok 6 – Založenie tamponády

Operácia je ukončená fixáciou nosa a nosnou tamponádou, vystužením nosa vatovými trubičkami. Operácia a pooperačný priebeh sú nebolestivé. Mierny diskomfort môže spôsobovať tamponáda ponechaná 24 hodín po operácii a samozrejme fixáčný obväz nosa. Preväzujeme 3-krát, potom vyberáme tamponádu, redukujeme obväz a skladáme obväz. Rekonvalescencia trvá asi 2 týždne, dovtedy však všetky znaky operácie (napríklad modriny) zmiznú.

Aké sú výsledky a riziká operácie?

 Nakoľko sa operujú iba zdravé osoby, sú riziká operácie minimálne. Za účelom dosiahnutia želaného výsledku zdôrazňujeme nutnosť pooperačnej disciplíny, tedanosenie fixácie 1-2 týždne, ktoré netreba podceňovať. Pri odchýlke od očakávaného pooperačného priebehu kontaktuje pacient svojho operatéra. Výsledky operácie sú trvalé.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Kontaktujte nás

Sending

Plastičtí Chirurgové s.r.o © 2019

Log in with your credentials

Forgot your details?