Operácia obočia (Brow lift)

Browlift je plastická operácia, umožňujúca vyzdvihnúť poklesnuté obočie či upraviť jeho tvar pri prípadných asymetriách. Tým že sa obočie vzdiali od očných viečok, tvár nadobudne výrazne mladistvejší vzhľad. Okrem kozmetických indikácii sa browlift vykonáva aj pri obrne tvárového nervu, kedy dochádza k poklesu obočia, väčšinou jednostrannému. Browlift je možné takisto kombinovať s foreheadliftom, pri ktorom sa vyhladia čelové vrásky nad koreňom nosa.

Pred operáciou…

Pred samotným zákrokom je potrebné kompletné vyšetrenie lekárom, ktoré zhodnotí celkový zdravotný stav pacienta a takisto konzultácia s plastickým chirurgom, kedy sa zvolí najoptimálnejší spôsob operácie a takisto sa prediskutujú možnosti dosiahnutia želaného výsledku. Pacientom sa pred operáciou odporúča prestať fajčiť a užívať lieky zvyšujúce krvácavosť (napr. Acylpyrín).

Ako prebieha samotná operácia ?

Krok 1 – Anestézia

Anestetiká sa podávajú pre väčší komfort pacienta počas operácie a dosiahnutie nebolestivosti. Ide buď o lokálne alebo celkové anestetiká, ich výber závisí od zhodnotenia lekára a takisto od priania pacienta.

Krok 2 – Incízia (rez)

V niektorých prípadoch môže byť browlift vykonávaný použitím endoskopu(chirurgického optického zariadenia), a špeciálnych inštrumentov, zavedených cez drobné rezy v oblasti vlasovej hranice. To umožnuje pohyb a odstránenie podkožného tkaniva či svalov, a tým vyhladenie viditeľných vrások v čelovej oblasti. Korekciu nízko uloženého obočia možno prevádzať, s alebo bez použitia endoskopu, zo zárezov v oblasti spánkov alebo skalpu.

Alternatívnou technikou je koronárny (vencovitý) browlift, ktorý umožňuje vybrať a korigovať určité špecifické časti obočia. Zahŕňa zhotovenie rezu idúceho od jedného ucha k druhému, nadvihnutie čela a odstránenie nadbytočnej kože. Kedže ide o náročnejšiu techniku, je aj doba rekonvalescencie dlhšia ako pri endoskopickom browlifte. Rezné línie sú buď sktyté v oblasti vlasovej hranice alebo rešpektujú priroznené črty tváre, takže nie sú po operácii viditeľné. Výsledky operácie možno badať postupne, hneď ako začne miznúť počiatočný opuch

Krok 3 – Uzavretie rezov

Na uzáver zárezov na koži máme viacero možností. Najčastejšie sa využívajúvstrebateľné stehy, ktoré nie je potrebné vyberať. Môžu sa použiť aj špeciálne chirurgické pásky či klipy, ktoré menej traumatizujú kožu a ľahko sa odstraňujú.

Novinka v browliftingu – použitie tkanivového lepidla

Fibrínové tkanivové lepidlo je vyrobené z tepelne upravenej (na inaktiváciu vírusov) ľudskej krvi. Používa sa na udržanie jednotlivých tkanív pri sebe počas operácie a na zmiernenie pooperačných podliatín. Tento produkt sa vyrába z darcovskej krvi, ktorá je dôkladne vyšetrná na hepatitídu, syfilis a HIV-infekciu. V chirurgii našiel široké využitie najmä pri operáciách srdca a ciev, nakoľko zmierňuje pooperačné krvácanie a udržuje („zlepuje“) tkanivá spolu, čím sa zabezpečí aj väčšia pevnosť rany a rýchlejšie hojenie.

Po operácii…

Po zákroku sa na čelo prikladajú obklady a hlava je istý čas obviazaná kvôli minimalizácii opuchania a krvných podliatín. Pod kožu môže byť zavedená špeciálna tenká trubička (drén), ktorá odvádza krv a tkanivový mok, ktorý sa može hromadiť v tejto oblasti. Každý pacient dostane inštrukcie ako si doma ošetrovať operované miesto.

Ako prebieha rekonvalescencia?

Úvodné hojenie rán trvá asi 5 – 10 dní, po ktorých sú odstránené stehy alebo klipy. Pretrvávajúce modrinky možno dobre zamaskovať make-upom. Hojenie pokračuje postupne zmenšovaním opuchu, stenčovaním a miznutím operačných rán, čo môže trvať viecero týždňov. Odporúča sa ochrana pred slnkom na zachovanie mladistvého vzhľadu, ktorá minimalizuje škodlivý vplyv slnečného žiarenia na starnutie.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Kontaktujte nás

Sending

Plastičtí Chirurgové s.r.o © 2019

Log in with your credentials

Forgot your details?